Uluslararası Hava Taşımacılığı

15.12.2020
367
Uluslararası Hava Taşımacılığı

Hava taşımacılığı, ekonomik büyüme ve kalkınmanın sağlanmasında önemli bir etkendir. Hava taşımacılığı, küresel ekonomiye entegrasyonu kolaylaştırır ve ulusal, bölgesel ve uluslararası ölçekte hayati bağlantı sağlar. Ticaret üretmeye, turizmi teşvik etmeye ve istihdam olanakları yaratmaya yardımcı olur.

Hava taşımacılığı, uzun vadeli ekonomik kalkınma, büyüme ve genel başarıda kilit bir faktördür. Diğer ulaşım biçimleri gibi, hava yolculuğu da iki veya daha fazla farklı konum arasında bir bağlantı sağlar; bununla birlikte, hava yolculuğu, uçsuz bucaksız mesafelere seyahat etmek için çok hızlı bir alternatif sunarak kendisini ayırır. Hava taşımacılığının eşsiz doğası gelişmiş ülkelerde önemini kanıtlamış ve artan bağlantı son zamanlarda gelişmekte olan ekonomiler için daha da büyük bir etki göstermiştir. Bununla birlikte, gelişmekte olan ülkelerde saygın hava taşımacılığı altyapısının üretilmesinde önemli zorluklar bulunmaktadır. Aslında, gelişmiş ülkeleri de etkileyen hava yolculuğu ile ilgili birçok zorluk da var. Altyapı, maliyetler, düzenleme ve sürdürülebilirlik, uluslararası hava taşımacılığının daha dikkat çekici kaygılarından bazılarıdır. Sorunun anlaşılması çözüm üretmenin ilk adımıdır ve somut işbirlikçi çabalarla daha verimli hava taşımacılığı ağları uluslararası topluma fayda sağlamaya başlayabilir.

Birçok insan muhtemelen hava yolculuğunun çoğunlukla turistlere ve uluslararası iş profesyonellerine hizmet ettiğinden şüpheleniyor – ve şüpheleri gerçek rakamlara dayanıyor. 2005 Yılında tüm uluslararası turistlerin %40’ı hava yoluyla seyahat etmiş ve her yıl hava yoluyla seyahat eden yaklaşık iki milyar yolcuya katkıda bulunmuştur (ATAG, 2005). Boş zaman yolculuğuna ek olarak, hemen hemen her yere erişim sağlamak uluslararası ticareti kolaylaştırır ve ilgili tüm ekonomilere fayda sağlayabilir. Örneğin, Hawaii merkezli bir ananas şirketi, ekimlerini genişletmek için daha fazla ekilebilir araziye sahip olmayabilir. Şirket, Filipinler gibi başka bir ülkede arazi satın almak için doğrudan yabancı yatırıma başvurabilir. Hawaii iş adamlarının Filipinler’e hızlı erişimi yoksa, ticaret mümkün olmazdı. Hawaii şirketi, araziyi satın almak, lojistik operasyonlarını koordine etmek ve işlemi tamamlamak için Filipinler’e uçabilir. Ancak bir yolculuğu tamamlamak için gereken süre işletmeleri ticaretten caydıracaktır. Hava Taşımacılığı, işletmelerin %70’inin “daha büyük bir pazara hizmet etmenin hava hizmetlerini kullanmanın önemli bir yararı olduğunu” bildirmesi şaşırtıcı değildir (ATAG, 2005). Erişim ve bağlantı sağlamanın, hava taşımacılığının sunduğu ekonomik faydaların temeli olduğu açıktır.

Bağlantıya ek olarak, hava taşımacılığı, bazı öğelerin, diğer ulaşım altyapısına sahip olmayan gelişmekte olan bir ülkeye fayda sağlayabilecek uzak operasyonları desteklemesine izin verir. Örneğin, gelişmiş ülkelerde Afrika’da bulunan hammaddelere yüksek talep var.

Tıbbi ve diğer bozulabilir malzemelerin teslimi, uzak ticaret operasyonlarını destekleyerek dolaylı bir ekonomik amaca hizmet edebilir; ayrıca, benzer gönderiler gelişmekte olan bölgelerde de sosyal faydalar yaratabilir. Hava taşımacılığının hızlı doğası, tıbbi malzeme, acil yardım ve insani yardım sağlayarak sosyal yardımlara olanak tanır. Ek olarak, daha fazla çeşitliliğe sahip olmak, gelişmekte olan ülkelerdeki vatandaşların yaşam kalitesini artırabilir.

Whatsapp
Mars Transport
Mars Transport
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?